Tente Nedir?

Tente Nedir?

Tente Nedir?

Tente, genellikle güneşten korunmak için bir yerin üzerine gerilen bez, naylon vb.den yapılmış örtüdür.

Mafsallı (kollu) tenteler: İstenilen ölçülerde yapılabilen; balkon, teras ve bahçeler için uygulanan tentelerdir.

Eğim ayarlı tenteler: Eğimini istediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz bir mekanizmaya sahip olan tentelerdir. Çevirme koluyla, tenteye güneşe göre istediğiniz eğimi verebilirsiniz.

Körüklü tenteler: Körüğü sayesinde yandan gelen güneşi de engelleyebilir ve istenildiği gibi ayarlanabilir.

Spotlu tente: Tente sistemine spot yerleştirilen çeşittir. Bahçede aydınlanmayı da sağlar.

Tek taraflı tente: İki profilin üzerine monte edilip tek taraflı açılan tentelerdir.

Çift taraflı tente: Ayak sistemi üzerine yapılan, iki tarafa da açılabilen tente çeşididir. Tekerlekli ayak sistemiyle taşınabilen modelleri de uygulanabilir.

Sabit tente: Seçilen mekânın üzerini kaplayacak şekilde sabitlenen açılıp kapanma özelliği olmayan tentelerdir. Kafe gibi açık mekânlarda tercih edilir.

Manuel tenteler: Açılıp kapanabilen tüm tente çeşitlerinde elle açılan sisteme sahip olanlardır.

Motorlu tenteler: mafsallı tente çeşitlerinde elektrikli butonlu çalışan ve uzaktan kumanda ile komut verilebilen tentelerdir.

Tente seçerken, tentelerin yapısından sonra dikkat edeceğiniz en önemli unsur tentenin hareketini sağlayan mafsalların sağlam olmasıdır.

Sensörlü tente seçerseniz yağmurdan, güneşten ve rüzgârdan tentenizin zarar görmesini engellersiniz. Sensörler rüzgâr şiddeti arttığında otomatik olarak kapanır.

Tenteyi kullanacağınız yeri günesin geliş açısına göre ayarlayın. Güneşi tam karsıdan alan mekânlarda, tentenin ön kısmından çıkan güneşlikler (SAÇAK) kullanmalısınız.

Tentenin kumaşı en önemli faktörlerdendir. Tente için en iyi kumaş; hava şartlarından etkilenmeyen, su geçirmeyen ve solmayan kumaşlardır. ( AKRILIK KUMASLAR)

Tentede kullanılan malzeme paslanmaz çelikten yapılmalıdır.